,,Pokud cvičíš kendó jednou týdně, je to dobré.
Pokud cvičíš kendó dvakrát týdně, je to výborné
Pokud cvičíš kendó třikrát týdně, můžeš mluvit o velikém štěstí.
Jestli však cvičíš denně, nejsi normální člen společnosti"
Jasumiči Ogino sensei, kjóši 7.dan kendó,kjóši 7.dan iaidó
Tréninky
ZŠ Aléská Bílina - Aléská 270, Bílina
Pondělí 18:30 - 20:00 dospělí, děti
Středa 18:30 - 20:00 dospělí, děti
Způsob tréninků
Obvyklé schéma tréninku v našem oddíle kendó je následující:
Nástup – seirecu
Seřazení do řady na určeném místě, žáci v jedné řadě, seřazení podle technických stupňů, pokročilosti, popřípadě věku. Proti nim v řadě sensei (mistr,učitel,trenér) nebo více sensejů. Následuje krátké dechové cvičení mokusó, na pročištění mysli a pro plnou koncentraci na trénink, rei (pozdrav, úklona) k čestnému místu –kamize (v našem případě kaligrafie se slovy kendó (cesta meče), seišin (bojový duch), reisetzu (pokora), nintai (trpělivost)). Dále se zdraví sensei a ostatní cvičenci. V různých oddílech je to obvykle odlišné.
Rozcvička
Cvičení na zahřátí svalů a protažení, případně na posilování
Suburi
Cvičení seků bez soupeře, cvičí se obvykle bez brnění bógu
Kihon (základy)
Nácvik základních technik a výpadů, cvičení na práci nohou, rukou... (často bez výstroje bógu, nebo jen s částečnou výstrojí)
Učikomi-geiko, kakari-geiko
Cvičení výpadů ve dvojici, série výpadů v jednom sledu bez přestávky. Učikomi-geiko je základní cvičení útoků na statického soupeře, kakari-geiko je pokročilejší cvičení, je to spíše kratší velmi dynamické a intenzivní cvičení podobné zápasu, kde útočí (nepřetržitě) pouze jeden z dvojice kendistů.
Dži-geiko
Volný trénink, obvykle cvičný zápas bez počítání bodů. Rozlišujeme hikitate-geiko, pokročilý vs začátečník (učitel vs žák), kdy se pokročilý snaží vést a učit žáka a gokaku-geiko mezi stejně pokročilými.
Závěrečný nástup
podobný nástupu na začátku, poděkování senseiovi a ostatním.